Když cesta je cíl

Na začátku 2017 jsem vyrobila svůj první vymazlený pastelkovník. Tvrdé desky, v nichž se ukrylo až 150 pastelek a několik bloků s omalovánkami. První kus jsem vyrobila na náhradní Veritasce a rozhodně nebyl dokonalý. A tak nám samozřejmě zůstal v rodině ♥️ Tím, ale vše začalo. Přidala jsem se do skupin, ve kterých se setkávali lidé se stejnou zálibou a začal o něj být velký zájem. I přes vysokou cenu se jich vyrobilo několik desítek. Toho roku taky započala spolupráce s jinou velmi nadanou dámou. Nejenom pro ni, ale i pro své zákaznice jsem si tedy chtěla uchovat ten punc originality, který mé pastelkovníky měly.

A tak jsem se v srpnu 2017 vypravila na úřad průmyslového vlastnictví a šla jsem se dotázat na věci, které mi nebyly úplně jasné. Sbalila jsem v té době tříletého synka a jeli jsme do Prahy i s pastelkovnikem v ruce. Na úřadu byly velmi příjemné úřednice, kterým nevadilo ani malé dítě hrající si na podlaze, ani desítka mých dotazů. Díky tomu, jsem pochopila co je třeba dodat, vyplnit.

Po příjezdu domů jsem se vrhla na vyplňování žádosti. Jakožto původce i výrobce zároveň, jsem vyplňování neměla nijak složité. Mnohem náročnější je ale pro takovou přihlášku zpracovat nákresy daného výrobku. Je třeba nakreslit několik pohledů, ze kterých musí být patrné, co přesně chcete ochránit. Jaké ty designové prvky odlišují váš výrobek od jiných. Nákresy musí být černobílé. Pokud byste například výrobek nafotili se vzorovanou látkou, je považováno za designový prvek právě i ta látka. Což by znamenalo, že by nikdo nemohl šít pouze z té jedné látky. Proto se ani v přihlášce nijak nepopisují detaily o výrobku. Opravdu jde jen o to, jak vypadá.

Na začátku září 2017 jsem tedy přihlášku odeslala. I přesto, že spolupráce nevyšla, byla jsem rozhodnutá si výrobek ochránit. Bohužel zřejmě nebyla vhodná konstelace hvězd, postavení planet a tak se celá přihláška zkomplikovala. Paní úřednice, která měla mou přihlášku na starosti onemocněla a to na opravdu dlouhou dobu, později si dokonce zlomila ruku. A tak jsem stále čekala a čekala, kdy se mi třeba ozvou, že je třeba něco doplnit.

Mezi tím, ve světě facebookovych znalců, se začaly šířit pomluvy o tom, jak si vymýšlím a nic ochráněné nemám. Dámy se posmívaly, jak si někdo může nechat ochránit něco, čemu se říká pastelkovník. Jak si vůbec může někdo myslet, že by se něco takového dalo ochránit a jak si vůbec můžu myslet, že je mám něčím originální. O to víc mě mrzelo, že to tak dlouho trvá. Argumentace číslem přihlášky byla úplně zbytečná. Kdo slyšet pravdu nechce , ten ji neuslyší ani kdyby zněla z tlampače.

Mezitím jsem trávila čas u advokáta a na policii díky nevydařené spolupráci. Vše došlo až k soudu a táhne se to v podstatě do teď. Stále jsem doufala, že ten průmyslový vzor klapne a já to budu mít v ruce. ♥️

Až v listopadu 2019 se mi ozvala paní úřednice, že nyní zpracovává mou přihlášku a že v ní našla malou chybu, kterou se mnou potřebuje probrat a doplnit. V tu chvíli jsem znejistěla a říkala jsem si, jestli vůbec ještě chci. Vždyť už je skoro nenabizim. Ale pak jsem si řekla, že naopak, je čas je zase vzkřísit. Přestala jsem je šít jen proto, že si někdo vymyslel lež o tom, jak nic podaného nemám. Přestala jsem je šít proto, že se někdo vysmíval tomu co dělám. A bylo na čase se na tohle všechno vykašlat a prostě je opět přivézt na scénu. Využila jsem na to Covid čas a prošla krůček po krůčku výrobu a možnosti, jak jej vylepšit. I tentokrát zůstane tento první vymazlený kousek mě, abych jej použivala na návrhy.

Nemám v plánu je nadále šít na zakázku, ale naopak pouze na sklad. Vymazlit každý detail, každý kousek. Vybrat v klidu k sobě ladící látky, nakoupit komponenty a ozdoby na něj. Udělat z pastelkovníku luxusní kousek, za kterým se otočí lidé na ulici. Takový byl plán už před třemi lety, ale někdy je třeba si projít pekelně trnitou cestou, aby po cestě člověk nacházel ty správné střípky, které na konci padnou do dokonalého celku.

Moje rada tedy zní, nebojte se. Nebojte se přihlášky, nebojte se to zkusit. Stojí to 500,- a buď to vyjde nebo ne. Jednou byste mohli litovat, že jste to neudělali. Že to někdo udělal místo vás. Omrknete trh, jak mi je váš výrobek originální vizuálně, stáhněte si na stránkách upv.cz přihlášku, vyplňte,nakreslete co chcete ochránit a směle do toho. Už teď vám fandím ♥️

P.S.: u nákresu si dávejte záležet, aby bylo jasné, co chcete ochránit i bez těžkého popisování.